Warto zobaczyć

Florenckie muzea – Florencja to miasto pełne przepięknych placów, pałaców i niesamowitych miejsc. Niektóre z nich to muzea, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu!

  • Museo dell Accademia – gdzie w trybunie od lat dumnie stoi Dawid Michała Anioła, a obok niego Więźniowie tego samego artysty. Mimo tego, że większość z turystów odwiedza to miejsce ze względu na rzeźby Michała Anioła, udowodnię Wam, że muzeum to jest również pełne średniowiecznych i renesansowych obrazów, wartych jednakowej uwagi.
  • Kaplice Medyceuszy – mauzoleum Medyceuszy, będące częścią Bazyliki San Lorenzo, to miejsce w którym członkowie tej rodziny byli chowani już od XV wieku. Muzeum znane jest przede wszystkim dzięki grobowcom Giuliana i Lorenza de’ Medici, zrealizowanym przez Michała Anioła i usytuowanym w zakrystii, całościowo zaprojektowanej przez tego wielkiego artystę – arcydziełu architektury i rzeźby renesansowej.
  • Bargello – Muzeum Narodowe Bargello ma swoja siedzibę w antycznym pałacu, będącym niegdyś siedzibą władz miejskich. Od 1865 roku stanowi ono pierwsze włoskie Muzeum Narodowe, poświęcone sztuce średniowiecznej i renesansowej. Właśnie od tego momentu do pałacu rozpoczęły napływać dzieła wielkich artystów, takich jak Donatello, Luca della Robia, Verrocchio, Cellini czy Michał Anioł, które w większości pochodziły ze zbiorów Medyceuszy. Z czasem kolekcje zostały wzbogacone o zbiory francuskiego antykwariusza Louisa Carrand
  • Palazzo Pitti – pałac został zakupiony przez Cosmę I i jego żonę Eleonorę z Toledo, jako nowa rezydencja książąt. W pałacu mieszkali Lotaryńczycy oraz pierwsi królowie zjednoczonych Włoch – dynastia Sabaudzka. Aktualnie pałac jest siedzibą różnych muzeów, miedzy innymi: Galeria Palatina, Muzeum Kostiumów i Muzeum Sreber, a za nim rozciąga się jeden z najpiękniejszych ogrodów florenckich – Ogród Boboli.

Giardino Boboli – tam, gdzie spotykają się natura, sztuka, nauka i alchemia

Za Pałacem Pittich, w samym centrum Florencji, rozciąga się ogromny ogród nazywany Giardino Boboli. Rodzina Medyceuszy, a dokładniej żona Kosmy I, Wielkiego Księcia Florencji – Eleonora – w XVI wieku podjęła się renowacji ogrodu all Italiana, który stać się miał modelem dla europejskich dworów.

Rozlegle tereny zostały uporządkowane w systematyczny sposób, tworząc prawdziwe muzeum na otwartym powietrzu. Ogród  został wzbogacony o fontanny, rzeźby i groty. Na jego terenie znajduje się także muzeum porcelany, la Limonaia, oraz Kaffeehaus – jedyny bydynek w stylu rokoko we Florencji.